Anasayfa Makaleler Yurt Dışına Kişisel Veri Aktarımı: İlk Kez Bir Taahhütname Başvurusu Onaylandı  
Yurt Dışına Kişisel Veri Aktarımı: İlk Kez Bir Taahhütname Başvurusu Onaylandı  



Yurt Dışına Kişisel Veri Aktarımı: İlk Kez Bir Taahhütname Başvurusu Onaylandı  


Kişisel Verileri Koruma Kurulu (“Kurul”), veri sorumlusu TEB Arval Araç Filo Kiralama Anonim Şirketi tarafından yurt dışına kişisel veri aktarımı konusunda sunulan taahhütnameyi kabul ettiğini internet sitesi üzerinden yaptığı bir duyuru ile açıkladı.  

Yazar: Av. Gökçe Ayteş  

Tarih: 10.02.2021 


Kişisel Verilerin Korunması Kanunu’nun (“KVKK”) 9/1. maddesine göre kişisel verilerin yurt dışına aktarılması için esas olan, ilgili kişinin açık rızasının alınmış olmasıdır. Bununla birlikte bu kuralın bazı istisnaları düzenlenmiştir. KVKK’nın 5/2. ve 6/3. maddelerinde belirtilen şartlardan birinin varlığı ve kişisel verinin aktarılacağı yabancı ülkede yeterli korumanın bulunması veya yeterli korumanın bulunmaması durumunda ise Türkiye’deki ve ilgili yabancı ülkedeki veri sorumlularının yeterli bir korumayı yazılı olarak taahhüt etmeleri ve Kurul’un onaylaması halinde kişisel verilerin yurt dışına aktarılabileceği düzenlenmiştir. Bu istisnaların düzenlenmiş olmasına rağmen şu ana dek Kurul tarafından güvenli ülkeler listesi yayımlanmadığı gibi onaylanan bir taahhütname bilgisi de mevcut değildi.  

Kurul, internet sitesi üzerinden yaptığı duyuru ile TEB Arval Araç Filo Kiralama Anonim Şirketi’nin kişisel verilerin yurt dışına aktarımı ile ilgili sunmuş olduğu taahhütnameyi onayladığını bildirdi. Böylelikle, bir taahhütname başvurusuna bilinen ilk onay verilmiş oldu.   

SONUÇ: Kurul’un bu duyurusu ile birlikte belirli kriterleri yerine getirmek koşuluyla yurt dışına kişisel veri aktarımı konusunda sunulan taahhütnamelerin kabul edilebileceği hususu netleştirilmiş oldu.  


Yukarıdaki metin bilgilendirme amaçlı olup, hukuki tavsiye niteliğinde değildir.