Anasayfa Makaleler Kadın Çalışanlar da Turizm, Özel Güvenlik ve Sağlık Hizmeti Yürütülen İşlerde Gece Vardiyasında 7.5 Saatten Fazla Çalışabilecek
Kadın Çalışanlar da Turizm, Özel Güvenlik ve Sağlık Hizmeti Yürütülen İşlerde Gece Vardiyasında 7.5 Saatten Fazla ÇalışabilecekKadın Çalışanlar da Turizm, Özel Güvenlik ve Sağlık Hizmeti Yürütülen İşlerde Gece Vardiyasında 7.5 Saatten Fazla Çalışabilecek


Kadın Çalışanların Gece Postalarında Çalıştırılma Koşulları Hakkında Yönetmelik’te 19 Ağustos 2017 tarihinde değişiklik yapıldı. Yeni düzenlemeyle, artık kadın çalışanlar da turizm, özel güvenlik ve sağlık hizmeti yürütülen işlerde gece vardiyasında 7.5 saatten fazla çalışabilecek.

Yazar: Av. Şeyma Cirit

Tarih: 21.08.2017


18 yaşını doldurmuş olan kadın çalışanların gece postalarında çalışma usul ve esaslarını düzenleyen 28717 sayılı “Kadın Çalışanların Gece Postalarında Çalıştırılma Koşulları Hakkında Yönetmelik”te önemli bir değişiklik yapıldı.

4857 sayılı İş Kanununda gece postalarında çalışma, en geç 20:00’de başlayan en erken 06:00’ya kadar olan çalışmalar olarak tanımlanmıştır. 28717 sayılı Yönetmelik’in 5. maddesi ile kadın çalışanların bu saatlerde çalışmaları, istisnası olmaksızın, 7,5 saat ile sınırlandırılmıştı. Erkek çalışanlar açısından ise; turizm, özel güvenlik ve sağlık hizmeti yürütülen işlerde çalışanın yazılı onayının alınması şartıyla bu sınır uygulanmıyordu.

Yönetmelikte yapılan değişiklik ile turizm, özel güvenlik ve sağlık hizmeti yürütülen işlerde ve bu işlerin yürütüldüğü işyerlerinde faaliyet gösteren alt işveren tarafından yürütülen işlerde kadın çalışanlardan yazılı onay alınması şartıyla 7,5 saatin üzerinde gece çalışması yapılması mümkün hale getirmiştir. İş Kanununun genel hükümlerine göre, bu süre her halükarda (ara dinlenmeler hariç) 11 saate kadar çıkarılabilir.

SONUÇ: Yeni yönetmelik hükmüne göre,

•   Kural olarak kadın çalışanlara gece vardiyalarında 7,5 saatin üzerinde çalışma yaptırılmaz.

•   Ancak turizm, özel güvenlik ve sağlık hizmeti yürütülen işlerde ve bu işlerin yürütüldüğü işyerlerinde faaliyet gösteren alt işveren tarafından yürütülen işlerde alt işverenlerce kadın personellerden yazılı onaylarının alınması şartıyla bu süre günlük 11 saate kadar çıkarılabilecektir.


Yukarıdaki metin bilgilendirme amaçlı olup, hukuki tavsiye niteliğinde değildir.