Anasayfa Makaleler İlaçların Fiyatları, Depocu ve Eczacı Kâr Oranlarında Değişiklik
İlaçların Fiyatları, Depocu ve Eczacı Kâr Oranlarında Değişiklikİlaçların Fiyatları, Depocu ve Eczacı Kâr Oranlarında Değişiklik

16 Aralık 2023 tarihli 32401 sayılı Resmî Gazete’de yayınlanan 3954 sayılı Cumhurbaşkanlığı Kararı ile Beşeri Tıbbi Ürünlerin Fiyatlandırılmasına Dair Kararda Değişiklik Yapılmasına Dair Karar (“Değişiklik Kararı”) yayımlanmıştır.

Yazar: Av. Nilgün Gonca Deveci, Stj. Av. Doğukan Menderes

Tarih: 16.12.2023


Değişiklik Kararı ile Beşeri Tıbbi Ürünlerin Fiyatlandırılmasına Dair Karar’da hangi değişiklikler gerçekleşti?

  • Avro Değeri Artırıldı

Değişiklik Kararı ile Beşeri Tıbbi Ürünlerin Fiyatlandırılmasına Dair Karar’a geçici 10. madde eklenmiştir. Eklenen geçici 10. maddenin birinci fıkrası ile ilaçların fiyatlandırılmasında kullanılan 1 (bir) Avro değeri (“Avro Değeri”) 2023 yılı Aralık ayından itibaren geçerli olmak üzere güncellenmiştir. Bu düzenlemeyle, ilaç fiyatlarında hesaplamaya esas alınan bir (1) Avro Değeri %25 arttırılarak, 14,0387 TL’den 17,5483 TL’ye yükseltilmiştir.

  • Depocu ve Eczacı Kâr Oranları Artırıldı

Depocu ve eczacı kâr oranları aşağıdaki tablo uyarınca güncellenmiştir (alternatif geri ödeme modellerine tabi ilaçlar hariç).

Depocuya Satış Fiyatının;

Depocu Kârı (%)

 

Depocuya Satış Fiyatının;

Eczacı Kârı (%)

100 TL ye kadar olan kısmı için (100 TL dahil)

8

 

328 TL’ye kadar olan kısım için (328 TL dahil)

28

100-200 TL arasında kalan kısım için (200 TL dahil)

8

 

328-657 TL arasında kalan kısım için (657 TL dahil)

18

200 TL üstünde kalan kısım için

3

 

657 TL üstünde kalan kısım için

13

  • Fiyat Değerleme Komisyonu’na, Tedarik Problemleri Halinde Toplanma İmkanı Getirildi

Beşeri Tıbbi Ürünlerin Fiyatlandırılmasına Dair Karar’ın Fiyat Değerlendirme Komisyonu başlıklı 3. maddesine aşağıdaki fıkra eklenmiştir.

(4) Fiyat Değerlendirme Komisyonu, sürdürülebilir sağlık hizmet sunumunu sağlamak üzere toplumun tamamının veya belli kesimlerinin normal hayat faaliyetlerini etkileyen veya etkileyeceği öngörülen tedarik problemlerinde, Türkiye İlaç ve Tıbbi Cihaz Kurumunun daveti üzerine toplanarak resen karar alabilir.

Eklenen bu fıkra ile, Fiyat Değerlendirme Komisyonu, Türkiye İlaç ve Tıbbi Cihaz Kurumu’nun (“TİTCK”) daveti üzerine toplanarak resen karar alabilecektir.

  • Fiyatlandırma Kurallarından İstisna Olan Düşük Fiyatlı Ürünlerin Eşik Fiyatları Güncellendi

Geçici 10. maddenin ikinci fıkrası uyarınca, Beşeri Tıbbi Ürünlerin Fiyatlandırılmasına Dair Karar’ın 2. maddesinin 10. fıkrasında yer alan barem değerleri, Avro Değeri’nde yapılan değişiklik oranında güncellenerek fiyat korumalı ürünlerde 60,51 TL’ye ve diğer ürünlerde 31,62 TL’ye yükseltilmiştir.

  • Geçici Artışlar Avro Değeri Güncellemesinden Muaf Tutuldu

Eklenen geçici 10. maddenin üçüncü fıkrası uyarınca, artış uygulanırken, geçici 7. madde kapsamında belirlenmiş olan ve 4 TL'ye kadar olan geçici artışlar, birinci fıkrada belirtilen Avro Değeri güncellemesi sırasında dikkate alınmadan muaf tutulacaktır. Yani, bu geçici artışlar, Avro Değeri güncellemesinden etkilenmeyecektir. Ancak, kalan artışlar hariç olmak üzere belirli dönemlerde Avro Değeri’nde güncellemeler yapılacak ve güncellenen değerler, Türk Lirası cinsinden ürün fiyatlarına yansıtılacaktır. Bununla birlikte, güncelleme sonrasında TL değerinde herhangi bir değişiklik yapılmadan ürünlerin depocuya satış fiyatları üzerine eklenerek piyasaya sunulacağı belirlenmiştir

Söz konusu değişiklikler 25.12.2023 itibariyle yürürlüğe girecektir.


Yukarıdaki metin bilgilendirme amaçlı olup, hukuki tavsiye niteliğinde değildir.