Anasayfa Makaleler Brexit Sonrası İngiltere (“Birleşik Krallık”) Pazarına Arz Edilen Bazı Ürün Grupları kapsamında İşletmelere Sağlanacak Kolaylıklar
Brexit Sonrası İngiltere (“Birleşik Krallık”) Pazarına Arz Edilen Bazı Ürün Grupları kapsamında İşletmelere Sağlanacak KolaylıklarBrexit Sonrası İngiltere (“Birleşik Krallık”) Pazarına Arz Edilen Bazı Ürün Grupları kapsamında İşletmelere Sağlanacak Kolaylıklar


Açıklama: Birleşik Krallık Hükümeti, 20 Haziran 2022’de yaptığı duyuru (“Duyuru”) ile bazı ürün grupları kapsamında uygulanacak kolaylıkları açıkladı.

Yazar: Av. İpek Açıkgöz

Tarih: 09.12.2022


Bu yazımızda, söz konusu Duyuru uyarınca Brexit sonrası Birleşik Krallık ürün pazarına ürün sunacak firmaların yapması gerekenler ve uyması gereken kurallara değineceğiz.

Mükerrer Test Maliyetlerinin Önlenmesi

Birleşik Krallık pazarına sunulacak ürünler kapsamında, Avrupa Birliği kurumları tarafından 2022 yılının sonuna kadar kabul edilen uygunluk değerlendirme testleri, gelecek sene İngiltere Pazarında CE işaretinin yerini alacak UKCA (UK Conformity Assessed) işareti uygunluk değerlendirmeleri için dayanak teşkil edecektir.

İthal Ürün Stoklarına Testlerin Tekrarlanmasına İlişkin Gerekliliğinin Kaldırılması

31.12.2022 tarihine kadar CE işaretli olarak Birleşik Krallık’ta üretilen ve/veya pazara sunulmuş ürünler, UKCA işareti olmaksızın kabul edilecektir. Bu bağlamda CE damgalı ithal ürünlerin testlerini ve onay belgelerini yenilemelerine gerek yoktur.

Yedek Parçalar Krallık Pazarı’na Kabul Edilmeye Devam Edecek

Orijinal ürünleri veya sistemleri onarmak, değiştirmek veya bakımını yapmak için kullanılan yedek parçaların, Birleşik Krallık pazarına sunuldukları esnada yürürlükte bulunan uygulamaları ve gereklilikleri sağlamaları halinde ilgili pazara arzına izin verilecektir.

Etiketleme Gerekliliğinde Uygulanacak Kolaylıklar:

İşletmelerin İngiltere pazarına ürün teminine devam etmeleri ve bu kapsamda lojistikte kolaylık sağlanması ve maliyetlerinin düşürülmesi adına 31.12.2025 tarihine kadar ürünlerde hali hazırda basılı etiketlerin yenilenmeksizin ek bir etiket yapıştırılmak suretiyle UKCA damgası ve diğer önemli hususlarının bu ek etikette gösterilmesi mümkündür.

Yapı Malzemelerinde Mükerrer Test Zorunluğu Olmayacak

1 Ocak 2023'ten önce Avrupa Birliği onaylı bir kuruluş tarafından test edilen radyatör, sızdırmazlık malzemeleri ve yapıştırıcılarılar gibi AVCP (Assessment and Verification of Constancy of Performance) sistem-3 kapsamındaki yapı malzemelerinin üreticileri, Birleşik Krallık’ta yetkili bir başka kuruluş aracılığıyla ürünlerini yeniden test ettirmeksizin işaretleme yapabilecektir.


Yukarıdaki metin bilgilendirme amaçlı olup, hukuki tavsiye niteliğinde değildir.