Anasayfa Makaleler Avrupa Komisyonu Türkiye’nin İlaç ve Sağlık Sektöründeki Politikalarına Karşı Dünya Ticaret Örgütü’ne Başvurdu
Avrupa Komisyonu Türkiye’nin İlaç ve Sağlık Sektöründeki Politikalarına Karşı Dünya Ticaret Örgütü’ne BaşvurduAvrupa Komisyonu Türkiye’nin İlaç ve Sağlık Sektöründeki Politikalarına Karşı Dünya Ticaret Örgütü’ne Başvurdu.


Avrupa Komisyonu, Türkiye’nin ilaç ve sağlık sektöründeki politikalarına karşı Dünya Ticaret Örgütü’ne başvurdu. Komisyon, Türkiye’nin korumacı politikalarının serbest piyasa kurallarını ihlal ettiğini iddia etti.

Yazar: Av. Haşmet Ozan Güner

Tarih: 11.04.2019


Avrupa Komisyonu, Türkiye’nin ilaç ve sağlık sektöründeki politikalarına karşı Dünya Ticaret Örgütü’ne başvurdu.

Avrupa Komisyonu, 2 Nisan 2019 tarihinde yaptığı açıklamada, Türkiye’nin ilaç ve sağlık sektöründeki korumacı politikalarının serbest piyasa kurallarını ihlal ettiği iddiasıyla Dünya Ticaret Örgütü’ne (“DTÖ”) başvurduğunu duyurdu. Avrupa Komisyonu, Türkiye’nin, ilaçların geri ödeme listesine alınması, fiyatlandırma ve ruhsatlandırmada önceliklendirilmesi için ürünlerin Türkiye’de üretilmesi ve teknoloji transferi zorunluluğu getirmesinin, DTÖ kurallarına aykırı olduğunu belirtti.

Avrupa Komisyonu’nun bu konudaki açıklamasına buradan ulaşabilirsiniz.


Yukarıdaki metin bilgilendirme amaçlı olup, hukuki tavsiye niteliğinde değildir.